Profesyoneller İçin İş İmkanları

Nasıl Değerlendiriyoruz?

Mülakatla başlıyoruz. Birbirimizi yakından tanıyalım. Bize, eğitimini, iş tecrübeni, başarılarını, beklentilerini anlat. Biz de sana başvurduğun pozisyonun özelliklerini, bizim beklentilerimizi, çalışma şeklimizi, kurum kültürümüzü ve Yapı Kredi’deki çalışma ortamını anlatalım. Biz Yapı Kredi’de “Yetkinlik Bazlı Mülakat” yapıyoruz. Mülakata Hazırlık bölümünde bu tür mülakat hakkında detaylı bilgi alabilirsin.

Mülakata Hazırlık

Potansiyelini ortaya çıkarıp yeni başarılar elde etmek istiyorsan

Yapı Kredi’de yetkinlik bazlı mülakatı yapıyoruz. Bu mülakat tekniği senin önceki çalışma ve performansına bakarak gelecekteki performansını öngörmeye dayanır. Dolayısıyla soracağımız sorulara önceki tecrübelerinden ve davranışlarından örnekler vermeni bekleriz. Mülakata hazırlıkta sadece sorulara veya anlatacaklarına değil büyük resme bakmanda fayda var.

İlk intiba çok önemli

Mülakata ne çok erken gel ne de geç kal. 10 dakika öncesinde mülakat yerinde olman ideali. Kıyafetlerin çok resmi olmasına gerek yok ancak temiz, ütülü ve şık olman bizde iyi bir izlenim bırakır.

Mülakat Esnasında Rahat Ol

Amacımız seni strese sokmak veya hatanı bulmak değil. Sadece seni daha yakından tanımak istiyoruz. Unutma, senin de bizi tanıman için bir fırsat bu. İşe Alım’dan arkadaşlarımız sana mülakata başlarken akış konusunda bilgi verecek. Soru sormaktan çekinme.

Mülakat sonrasında sana dönüşümüz biraz zaman alabilir. Anlayışla karşılayacağını umuyoruz. Şunu bil ki olumlu veya olumsuz mutlaka bir dönüş yapacağız.

Yapı Kredi'de işe başlamaya hazır mısın?

Faydalı Bilgiler

Burada genel iş yaşamında sana faydalı olabilecek bilgiler var.

Öncelikle brüt/net maaş kavramlarından bahsedelim. Yapı Kredi’de maaşlar brüt üzerinden hesaplanır. Genelde adaylarımız ne kadar net maaş alacaklarını merak eder. Maaşlarımız brüt üzerinden olduğundan bunu net olarak belirtmemiz mümkün olmuyor. Farklı vergi dilimleri nedeniyle alacağınız net maaş yıl içinde farklılıklar gösterecektir. Burada vergi matrahı devreye girer.

Peki vergi matrahı nedir? Çok genel olarak vergi matrahı, üzerinden belli oranda gelir vergisi kesilecek olan ve SGK, işsizlik sigortası gibi kesintiler sonrası belirlenen aylık gelirindir. Belirlenen vergi dilimleri doğrultusunda Devlet bu gelirden aylık kesinti yapar. Bu kesintiler %15’ten %35’e kadar değişiklik gösterir. Detaylı bilgi için Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesine göz atabilirsin.

İhbar süresi: Bu kavram, kanunda yer alan ve bir işten ayrılırken çalışanın veya işverenin iş ilişkilerinin sona ermeden önce birbirlerine tanımaları gereken süredir.

Bu süreler, 6 aydan az çalışma için 2 hafta; 6 aydan 1,5 yıla kadar 4 hafta; 1,5 yıldan 3 yıla kadar 6 hafta; 3 yıldan fazla çalışma için de 8 haftadır.

Deneme süresi: deneme süresi hem çalışan hem işveren için 2 aydır. Bu süre içinde iş ilişkisine her iki taraf da ihbar süresi veya tazminatına sebep olmaksızın son verebilir.

Sınavlarımız

Başvurduğu pozisyonun gerekliliğine denk iki yıldan daha fazla iş deneyimine sahip olan adaylarımızı Genel Yetenek, Sayısal, Algılama ve Hafıza sınavlarından muaf tutuyoruz. Ancak pozisyon gereği İngilizce sınavı ve/veya Kişilik Envanteri uygulamamıza dahil edebiliyoruz.